Czego nauczył mnie serial The Serpent

The Serpent czyli Wąż to ośmioodcinkowy serial na Netlfix, który opowiada historię prawdziwego seryjnego mordercy Charlesa Sobhraja. Bardzo wciągająca pozycja i cieszę się, że opowiada historię mało popularną, w przeciwieństwie do, na przykład, tej o Tedzie Bundym. Dzięki temu każdy kolejny odcinek jest zagadką.

Dobrze też, że serial nie skupił się na ukazywaniu drastycznych szczegółów zbrodni, a bardziej na psychice głównego bohatera i osób z jego otoczenia. Wąż porusza między innymi kwestię uzależnienia w związku, kompleksów, braku miłości w dzieciństwie, manipulacji i dostarcza przez to głębszych doznań.

Trzy lekcje bezpieczeństwa na podstawie serialu

I jeszcze coś. Serial The Serpent to kilka lekcji na temat zasad bezpieczeństwa.

  1. Jazda stopem

Zdaję sobie sprawę, że fanów jazdy stopem nie przekonam, wierzą w dobre zamiary ludzi. Pojawia się również argument: a czym to się różni od Ubera? Sama nie wiem, może tym, że nie przypominam sobie sprawy Uber killera w przeciwieństwie do znanych spraw zaginionych autopstopowiczów. I chociaż cegła może spaść na głowę nawet w drodze do Żabki i nie mam na to wpływu, to jeśli mogę jakkolwiek zminimalizować ryzyko nie wsiadając do obcego auta to z takiej możliwości korzystam. Może to być efekt uboczny fascynacji treściami true crime od Fajbusiewicza po Justynę Mazur włącznie, fani kryminalnych podcastów – łączmy się.

2. Drink poza zasięgiem wzroku

Sytuacja dosypania środków odurzających nieświadomej tego osobie nie jest niestety przypadkiem marginalnym i nie wymaga natrafienia na psychopatycznego handlarza kamieniami szlachetnymi. Może zdarzyć się wszędzie tam, gdzie spuścimy nasz napój z pola widzenia. The Serpent ewentualne skutki takiego niedopatrzenia ukazuje nad wyraz dobitnie i pod tym kątem może to i dobra pozycja dla młodych ludzi. Czasem realistycznie przedstawiona historia na Netlixie trafi do wyobraźni bardziej niż przedimprezowa rada przewrażliwionej naszym zdaniem koleżanki lub przestroga od rodzica, który żył w prehistorii.

3. (Nie)witaj nieznajomy

Historia Sobhraja pokazuje, że jeśli jest się w grupie znajomych na imprezie, lepiej się nie rozdzielać, zwłaszcza po to, żeby odejść z nowo poznaną osobą.

I chociaż w życiu zwyczajnie nie da się przed wszystkim uchronić i na wszystko uważać, stałoby się wtedy najpewniej nieznośne i smutne, to w granicach rozsądku warto wziąć te parę serialowych lekcji do siebie, niezależnie czy jest się podróżującym po Azji hipisowskim turystą z rubinem w kieszeni.

Ocena serialu The Serpent

Miniserial Wąż: 8/10.

Tu przeczytacie opinie na Filmweb: link. Ocena 7.4 na tym portalu to wynik bardzo zadowalający. Pozycja ciekawa dla fanów treści true crime, ale którzy, podobnie jak ja, nie są zainteresowani oglądaniem krwawych scen, pasjonatów psychologii, wielbicieli historii na faktach. Duży plus dla obsady, nie znałam większości aktorów i z przyjemnością dowiedziałam się o ich istnieniu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s