Mądrego dobrze posłuchać. Top 4 rozmowy na Youtube ostatnich miesięcy

W tym tekście opisuję cztery rozmowy na Youtube, których wysłuchanie dostarczyło mi wiele przyjemności. Każda pochodzi z innej kategorii: rodzicielstwo, kobiecość i rozwój, globalne ocieplenie i zarządzanie majątkiem. Eklektycznie, to prawda. Łączy je jednak wspólny mianownik – zostały przeprowadzone z gośćmi charyzmatycznymi, których słucha się z ciekawością pomimo treści, które czasami są ciężkie do przetrawienia (jak dla mnie fizyka i zarządzanie finansami).

  1. Malina Błańska rozmawia z nauczycielką przedszkolną

Malina gościła doświadczoną nauczycielkę przedszkolną, której wysłuchałam z dużą uwagą, jako mama kilkulatka jestem w końcu w temacie. Bardzo mądre spostrzeżenia na temat dzieci i ich samodzielności oraz celne uwagi na temat rodziców.

2. Natalia de Barbaro u Magdy Mołek

Natalia de Barbaro to psycholożka i socjolożka. Kiedy usłyszałam jej nazwisko, najpierw automatycznie połączyłam je z jej ojcem, Bogdanem de Barbaro – znanym psychoterapeutą, którego skojarzyć z filmem Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham (link do Filmweb). Tymczasem, sama Natalia okazała się być osobą, którą określa się angielską nazwą main charakter. Przyciągająca osobowość i ciekawe spojrzenie na kobiecość.

3. O zmianach klimatycznych w 7 metrów nad ziemią

Na Wikipedii można przeczytać, że Marcin Popkiewicz to polski fizyk jądrowy, klimatolog, poopularyzator nauki, autor książek o klimacie i energetyce i analityk megatrendów. Na dźwięk połowy słów z poprzedniego zdania reaguję grymasem bo ani fizyka, ani energetyka niestety nie należą do nauk dla mnie zrozumiałych, ale żyjąc w dwudziestym pierwszym wieku nie mam raczej wyboru. Temat dotyka nas bezpośrednio, a osoby takiej jak Pan Popkiewicz są stworzone do propagowania takiego rodzaju wiedzy. Bardzo ciekawy gość z umiejętnością zainteresowania tym, co mówi. Absolutnie, nie zrozumiałam wszystkiego, ale człowiek ma taki flow, że bez bólu przewijałam, żeby posłuchać powtórnie, googlując w międzyczasie. Dwa przykłady wypowiedzi z wywiadu:

“Niejedzenie mięsa to jedna z ważniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić”

“Moje pokolenie robi sobie dobrze, a pokolenie moich dzieci będzie to sprzątać za wielkie pieniądze. Etycznie jest to bardzo wąpliwe”

4. Cezary Graf o pieniądzach u Moniki Jaruzelskiej

Kanał Moniki Jaruzelskiej to skarbnica inspirujących gości. Cezarego Grafa nie znałam. Ten doradca majątkowy ma swój kanał na Youtube i wnioskując z wywiadu z Moniką Jaruzelską, dość pesymistyczne podejście do życia, zresztą, sami zobaczcie. Temat zarządzania pieniędzmi to dla mnie kolejny z serii potrzebny chociaż trudny. Obawiam się, że inwestowanie w sztabki złota nie wydaje mi się dużo łatwiejsze niż zrozumienie wypowiedzi o lądolodach z poprzedniej rozmowy, na szczęście mowa była też o bliższych mi sprawach, na przykład o cenach mieszkań. Po wysłuchaniu tego oraz poprzedniego wywiadu mam jednak jedną refleksję – wielka szkoda, że nie nie jesteśmy uczeni tego w szkole.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s