Soft skills podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jak rekruter dobiera pytania

Tematyka rekrutacji jest mi zawodowo bliska. Sceptycy mówią, że żeby być dobrym rekruterem nie trzeba nic umieć, ewentualnie czytać, żeby móc wyrecytować serię oklepanych pytań w stylu: gdybyś mógł być drzewem to jakie byś wybrał lub lepiej, jakim drzewem chciałbyś być za pięć lat.

Z radością przyznam, że nigdy w rozmowach z kandydatami nie zahaczyłam o botanikę, a o co pytam? Czy korzystam ze skryptu? Nie przedłużając, kilka podstawowych informacji z obszaru kompetencji miękkich czyli tzw. soft skills, które mogą was zainteresować.

Pytania są takie same dla wszystkich kandydatów biorących udział w tym samym procesie rekrutacyjnym bo to pozwala na sprawiedliwą ocenę, ale są różne dla różnych stanowisk ponieważ różne stanowiska wymagają różnych kompetencji. I tak, na stanowisko handlowca skupimy się głównie na pytaniach dotyczących komunikacji, a inżyniera automatyka sprawdzimy pod kątem umiejętności analitycznego myślenia. Czyli, po pierwsze, pytania będą zależały od rodzaju stanowiska.

Po drugie, pytania będą zależały od oczekiwań przyszłego przełożonego. Dlaczego? Bo manager zatrudniający najlepiej zna sytuację w zespole i wyzwania jakie się z nią wiążą, wie co nie sprawdziło się w przypadku osoby uprzednio obejmującej dane stanowisko i zna strategię rozwoju działu, w którym funkcjonuje. Jeśli wie na przykład, że w niedalekiej przyszłości przeprowadzana bedzie restrukturyzacja, wtedy doceni kandydata z doświadczeniem w zarządzaniu zmianą. Skąd wiem, czego oczekuje manager? Po prostu, zanim opublikujemy ogłoszenie o pracę i zaczniemy gromadzić CV, robię z nim wywiad.

Trzecia sprawa to kultura organizacyjna. Pytania powinny pomóc rekruterowi zrozumieć czy kandydat podziela wartości, które łączą osoby pracujące w firmie. Przykładowo: Uczciwość, szacunek dla różnorodności, dążenie do doskonalenia się.

Wszystkie trzy powyższe punkty ściśle się łączą i niczym Kapitan Planeta, z  ich połączonych mocy powstanie zestaw pytań, które usłyszysz podczas rozmowy z rekruterem.

Kilka  przykładów:

  • Oceniana umiejętność: Samodzielność / Proszę, opowiedz o sytuacji, w której podjąłeś trudną decyzję.
  • Oceniana umiejętność: Strategiczne myślenie / Proszę, opowiedz o sytuacji, w której musiałeś rozwiązać problem w krókim okresie czasu / Proszę opowiedz o sytuacji, w której musiałeś wybrać: czy podjąć ostateczną decyzję teraz czy szukać innego rozwiązania dalej.
  • Oceniana umiejętność: Praca zespołowa / Proszę, opowiedz o sytuacji, w której pomogłeś zespołowi osiągnąć cel/ Prosze podaj przykład sytuacji, w której zainwestowałeś ponadprogramowy wysiłek w to, żeby zespół zakończył pomyślnie projekt na czas.
  • Oceniana umiejętność: Odpowiedzialność / Proszę, opowiedz o sytuacji, w której nie udało się osiągnąć założonego rezultatu.

Jak odpowiedzieć na te pytania? Pestka z masłem! ale o tym w kolejnej części.

2 thoughts on “Soft skills podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jak rekruter dobiera pytania

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s